Zabawki muzyczne

Zabawki muzyczne i instrumenty są bardzo istotne w rozwoju najmłodszych. W życiu maluszka muzyka pojawia się wcześniej niż mowa. Już od 16 tygodnia życia u poczętego dziecka rozwija się słuch i zaczyna słyszeć bicie serca Mamy, a następnie słyszy z zewnątrz głosy Rodziców i ciągi dźwięków. Odpowiednio dobrane utwory pozytywnie oddziałują już w łonie matki.
Karuzela do łóżeczka, zabawka muzyczna lub ta imitująca prawdziwy instrument to produkty, które powodują spontaniczną reakcję dziecka na dźwięki. Im wcześniej pociecha nawiąże kontakt z muzyką, tym jego rozwój społeczny i emocjonalny będzie lepszy. Przeprowadzone badania udowodniły, że najlepiej stymulują mózg utwory Mozarta i chorał gregoriański, ponieważ poprawiają pamięć i koncentrację. Natomiast klasyczne utwory baroku kompozytorów: Vivaldiego, Telemanna, Bacha wspomagają i przyspieszają proces przyswajania wiedzy. Kompozycje Beethovena, Vivaldiego, Straussa harmonizują oraz integrują rytm pracy serca i mózgu. Zabawki muzyczne zdecydowanie wspomagają rozwój maluszków.
Na początku pozwól dziecku obejrzeć instrument i obserwuj jego reakcje. Zachęcaj dziecko do eksperymentowania z dźwiękami. Bawcie się razem – grając raz szybciej, raz wolniej, zmieniając rytmy i nucąc coraz głośniej!